Tarihçe

Makina Takım Endüstrisi A.Ş. (MTE), Türkiye’nin ilk kesici takım üreticisi olarak 1957 yılında kurulmuştur. MTE, E-5 karayolu üzerinde İstanbul – İzmit arasındaki 100 km’lik mesafe içinde kurulan ilk fabrikadır. Kuruluşundan 3 yıl sonra 1960 yılında ürünlerini ABD’ye ihraç ederek Türkiye’de sanayi ürünü ihraç eden ilk kuruluş olmuştur. 1968 yılında hisselerinin bir kısmı halka açılmış, bugün itibariyle hisselerinin %50’sinden fazlası halka açıktır. 1998 yılında Makina Takım ile benzer ürün gamında üretim yapan EVAR Kesici Takım Sanayi A.Ş.’yi bünyesine katarak Türkiye kesici takım sektörüne daha geniş perspektifte hizmet vermeye başlamıştır.

Türkiye’nin en büyük kesici takım üreticisi olan MTE, bugün Kocaeli ili Gebze ilçesi Balçık Köyü 3257. Sokak No. 15/A adresinde ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Kesici takım sektöründe kullanılan Delici, Vidalı, Kesici ve Testere ürün gruplarında hizmet veren fabrikamız, mevcut tezgâh parkı ile 30.000 ürün çeşidiyle çok geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır. Ayrıca, sanayici müşterilerine kendi tezgâhları için talep ettikleri özel tasarım ürünlerini mühendislerinin bilgi ve tecrübelerinin ışığında üretmektedir. 50 yıldan fazla olan kesici takım üretim tecrübesi ile Türk sanayicisine özel olarak üretmiş olduğu takımların tüm tasarım ve üretim bilgilerini içeren yaklaşık 50.000 adet özel ürün tasarım arşivi bulunmaktadır.

Türk sanayiinin çok eski firmalarından biri olması ve dolayısıyla çok uzun yıllar Türk sanayisi içerisinde yer alan firmalarla uzun soluklu çalışması, kuruluşundan bugüne kadar büyük teknoloji üreticilerinden almış ya da transfer etmiş olduğu patent, know-how ve tezgâh üretim bilgisi, kendi fabrikasında yetiştirdiği mühendis, işçi kadrosu ile üretilen ürünlerdeki yüksek kalitesi, kapasite büyüklüğü, bilgi birikimi ve üretim teknolojisi ile “Makina Takım” markasının Türkiye’de önde gelen kesici takım markası olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda yurtdışında sektördeki tercih edilen sayılı markaların arasındadır.

Makina Takım Endüstrisi A.Ş. kesici takım sektöründeki teknolojik yeniliklerin takipçisi olarak sürekli artan müşteri taleplerini sahip olduğu bilgi ve birikimleri ile iç-dış müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde karşılamaktadır. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Konya, Adana Şubeleri ve Türkiye çapına yayılmış geniş bayi ağı ile tüm kesici takım kullanıcılarına satış öncesi ve sonrası için güvenilir hizmetler sunmaktadır.